Staff List

Kim Anderson

Nutrition Services

Mike Baker

Technology

Lydia Behrens

Computers

Tina Blizard

Health and Fitness Teacher, Cross Country Coach

Karen Bowers

Paraeducator

Alyssa Brewster

Special Education Teacher

Tammy Caprai

Paraeducator, School Store Advisor

Cindy Charboneau

Math Teacher

Nicole Chelin

English Language Arts (ELA) Teacher, Head Volleyball Coach, Track Coach

Kim Coleman

English Language Arts (ELA) & Reading Lab Teacher

Wendy Comstock

Paraeducator

Andrea Couch

History Teacher

Susan Crawford

Health and Fitness Teacher

Jessica D'Aquila

Autism Teacher

Mikayla Davis

History and English Language Arts (ELA) Teacher

Megan Deines

Math and Science Teacher

Vicki Eccleston

Band Teacher

Tyree Finney

Security Officer

Chris Fischer

English Language Arts (ELA) and History Teacher

Kristine Garrison

History Teacher

Melissa Gregory

ASB & Athletics Secretary

(509) 222-6619

Jeremy Grillo

Math Teacher

Alyssa Grose

Cashier

Brittany Haggard

English Language Arts (ELA) Teacher

Todd Hardy

School Psychologist,

Tim Harris

School Resource Officer

Travis Hatke

English Language Arts (ELA) Teacher

John Heitz

Science Teacher

Theresa Hilburn

Paraeducator

Kelly Hopkins

English Language Arts (ELA) Teacher

Katy Isley

Nurse

Karyn Jamison

English Language Arts (ELA) Teacher

Lacee Kadinger

English Language Arts (ELA) Teacher

Amy King

Science and Math Teacher

Brittanie Koch

Nutrition Services

Dennis Larsen

Grade Choir Teacher

Cristy Legard

Science Teacher

Jaime Lopez

Custodian

Victoria Mackay

Speech Therapist

Jennifer Marksmeier

Nutrition Services

Robert Martin

Lead Custodian, Soccer Coach, Basketball Coach, Baseball Coach

Alexis Martinez

Lead Secretary

509-222-6600

Gillian McFall

Paraeducator

Gina McPeak

Special Education Teacher

Jocelyn Memmott

English Language Arts (ELA) Teacher

Dan Meyer

Assistant Principal

David Mitson

Science Teacher

Heather Morrow

Paraeducator

Kim Murphy

English Language Arts (ELA)

Natalie Nelson

Librarian

Kerri Newcomer

Paraeducator

Erin Patterson

History Teacher

Matt Patterson

English Language Arts (ELA) Teacher

Katie Patterson

Counselor

Quyhn Peak

Library Secretary

Carol Petragallo

Attendance/Data Processor Secretary

(509)-222-6614

Dave Phillips

Science and Math Teacher

Kristi Pratt

Spanish Teacher

Sarah Price

Paraeducator

Daronna Reppe

English Language Arts (ELA) Teacher

Matt Rexus

Health & Fitness Teacher

Dennis Rose

Health & Fitness Teacher

Ben Schuldheisz

Counselor

Julie Shelton

Secretary

(509)-222-6610

leslie Sievers

Assistant Principal

Julie Sumsion

Special Education Teacher

Shaun Suss

Math Teacher

Ton Thai

Custodian

Tom Thoelke

Exploratory/Art Teacher

Lorena Topete

Cashier

Erika Vipond

Orchestra Teacher

Marc Wakeley

Math Teacher

Mary Walker

Nutrition Services

Deni Wren

Science and Math Teacher