Staff List

Kim Anderson

Nutrition Services

Nicole Atkinson

Speech Therapist

Mike Baker

Exploratory/ Technology

Karen Baniak

Paraeducator

Lydia Behrens

Exploratory/Computer Teacher

Amy Biglin

Math Teacher

Tina Blizard

Health and Fitness Teacher, Cross Country Coach

Kirsten Booth

Special Education Teacher

Alyssa Brewster

Special Education Teacher

Rochelle Brooks

History & Science Teacher

Tammy Caprai

Paraeducator, School Store Advisor

Cindy Charboneau

Math Teacher

Nicole Chelin

English Language Arts (ELA) Teacher, Volleyball Coach, Track Coach

Kathleen Clark

Paraeducator, Drama Club Advisor, Volleyball Coach, Softball Coach

Kathryn Clawson

Paraeducator, Softball Coach

Kim Coleman

English Language Arts (ELA) & Reading Lab Teacher

Wendy Comstock

Paraeducator

Andrea Couch

History Teacher, Volleyball Coach

Susan Crawford

Health and Fitness Teacher

Jessica D'Aquila

Autism Teacher

Megan Deines

Math,Science, and History Teacher

Vicki Eccleston

Band Teacher

Tyree Finney

Security Officer, Football Coach, Basketball Coach, Track Coach

Chris Fischer

English Language Arts (ELA) Teacher

Kristine Garrison

English Language Arts (ELA) Teacher

Melissa Gregory

ASB & Athletics Secretary

(509) 222-6619

Jeremy Grillo

Math Teacher,Soccer Coach, Baseball Coach

Brittany Haggard

English Language Arts (ELA) Teacher

Todd Hardy

School Psychologist, Football Coach, Baseball Coach

Tim Harris

School Resource Officer

Travis Hatke

English Language Arts (ELA) Teacher

John Heitz

Science Teacher, Athletic Director, Track Coach

Theresa Hilburn

Paraeducator

Kelly Hopkins

English Language Arts (ELA) Teacher

Katy Isley

Nurse

Karyn Jamison

English Language Arts (ELA) Teacher

Steve Jones

Principal

Lacee Kadinger

English Language Arts (ELA) & Teacher

Melinda Kiel

Nutrition Services / Cashier

Amy King

Math Teacher

Brittanie Koch

Nutrition Services

Dennis Larsen

Grade Choir Teacher

Teresa Lavender

Nutrition Services / Head Cashier

Cristy Legard

Science Teacher, Soccer Coach, Girls Basketball

Jaime Lopez

Custodian

Jennifer Marksmeier

Nutrition Services

Robert Martin

Lead Custodian, Soccer Coach, Basketball Coach, Baseball Coach

Michele Maxson

History Teacher,Soccer Coach , Softball Coach

Gillian McFall

Paraeducator

Gina McPeak

Special Education Teacher

Jessica Mejia

Paraeducator

Dan Meyer

Assistant Principal

David Mitson

Science Teacher

Kim Murphy

English Language Arts (ELA) and Leadership Teacher

Natalie Nelson

Librarian

Kerri Newcomer

Paraeducator

Matt Patterson

English Language Arts (ELA) Teacher

Quyhn Peak

Library Secretary

Carol Petragallo

Building Secretary

(509)-222-6600

Dave Phillips

Science Teacher,Cross Country Coach, Boys Basketball Coach, Girls Basketball Coach, Track Coach

Kristi Pratt

Spanish Teacher

Sarah Price

Paraeducator

Daronna Reppe

English Language Arts (ELA) Teacher

Matt Rexus

Health & Fitness Teacher, Boys Basketball Coach, Girls Basketball Coach

Samantha Rivera

Paraeducator

Dennis Rose

Health & Fitness Teacher, Football Coach, Intramural Coach, Boys Basketball Coach

Terri Salisbury

Paraeducator

Ben Schuldheisz

Counselor, Boys Basketball coach, Girls Basketball Coach, Track Coach

Julie Shelton

Secretary

(509)-222-6610

Erikka Siegel

Paraeducator

Leslie Sievers

Counselor, Volleyball Coach, Track Coach

Terry Smith

Attendance Secretary

(509) 222-6614

Shaun Suss

Math Teacher, Girls Basketball Coach

Neil Taylor

History Teacher

Ton Thai

Custodian

Tom Thoelke

Exploratory /Art Teacher, Football Coach, Boys Basketball Coach, Girls Basketball Coach, Track Coach

Erika Vipond

Orchestra Teacher

Mary Walker

Nutrition Services

Beverly Williamson

Washington State History Teacher

Ann Wilson

Assistant Principal

Deni Wren

Science, Math Teacher